BotaRajoni

“Nuk ka siguri”, Gjermania dhe Austria pezullojnë operacionet e kërkim-shpëtimit në Turqi – Abc News

schedule15:40 – 11 Shkurt, 2023

Gjermania ka pezulluar operacionet e shpëtimit në zonën e tërmetit në Turqi, duke përmendur si shkak sigurinë. Pas Austrisë, Gjermania është vendi tjetër që ka pezulluar punën e kërkimit dhe shpëtimit në shtetin turk, i cili u godit të hënën nga dy tërmete të fuqishme.

Agjencia Federale Gjermane për Ndihmën Teknike (THW) ndaloi operacionet e shpëtimit për shkak të situatës të pasigurt në rajonin e Hatay.

“Gjatë orëve të fundit, situata e sigurisë në rajonin e Hatay me sa duket ka ndryshuar. Ka raportime për përplasje mes grupeve të ndryshme. Prandaj, ekipet e kërkim-shpëtimit të ISAR Gjermani dhe THW do të qëndrojnë në kampin e përbashkët të ekipeve ndërkombëtare.

ISAR dhe THW do të rifillojnë punën e tyre sapo AFAD ta vlerësojë situatën të sigurt”, thuhet në deklaratë.

Austria përmendi gjithashtu rreziqe sigurie në pezullimin e operacioneve të saj.

/abcnews.al

 
Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button