BotaRajoni

Rëndohet bilanci, shkon mbi 24 mijë numri i të vdekurve në Turqi dhe Siri – Abc News

schedule08:48 – 11 Shkurt, 2023

Numri i të vdekurve në Turqi dhe Siri ka shkuar në 24,218. Vetëm në Turqi kanë vdekur 20,665 persona ndërsa 3553 të tjerë kanë humbur jetën  nga tërmeti në Siri.

Kjo ka çuar numrin e përgjithshëm të vdekjeve të konfirmuara në 24,218.  Ndërkohë, rreth 80,000 njerëz janë lënduar nga tërmeti që goditi rajonin.

Ndërkohë rreth 93,000 viktima janë evakuuar nga zona e tërmetit në Turqinë jugore dhe se më shumë se 166,000 personel janë angazhuar në përpjekjet e shpëtimit dhe ndihmës.

/abcnews.al
Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button