BotaRajoni

Rritet bilanci, rreth 26,000 të vdekur nga tërmeti në Turqi dhe Siri – Abc News

schedule22:56 – 11 Shkurt, 2023

Numri i përgjithshëm i personave që kanë humbur jetën nga tërmeti në Turqi dhe Siri ka shkuar në 25,880. Numri i të vdekurve në Turqi u rrit në 22,327 persona të shtunën mbrëma, sipas autoritetit të menaxhimit të fatkeqësive të vendit. Ndërsa numri i të vdekurve në Siri është 3,553.

Policia turke ka arrestuar 12 persona për ndërtesat e shembura në provincat juglindore të Gaziantep dhe Sanliurfa. Të arrestuarit përfshinin kontraktorë. Të paktën 6,000 ndërtesa u shembën pasi një tërmet me magnitudë 7.8 goditi rajonin, duke vrarë mbi 25,000 njerëz, duke shkaktuar zemërim për cilësinë e dobët të banesave.

Pritet të ketë më shumë ndalime pasi prokurori publik në Dijarbakir, një nga 10 provincat juglindore të prekura nga tërmeti, lëshoi ​​urdhër arresti për 29 persona të shtunën. Një nga të arrestuarit të shtunën ishte një kontraktor për një ndërtesë në Gaziantep, raportuan mediat, duke shtuar se ai u gjet nga policia në Stamboll. /abcnews.al
Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button