BotaRajoni

Greqia është një fqinj i vërtetë – Abc News

schedule16:42 – 12 Shkurt, 2023

Vizita e Dendias në Antiokinë e goditur nga tërmeti më herët këtë mëngjes duket se e ka kthyer në rrugën e duhur “diplomacinë e tërmeteve” midis Greqisë dhe Turqisë.

Ministri i Jashtëm turk, Mevlüt Çavuşoğlu, megjithatë, pas përfundimit të vizitës ekspres të homologut të tij grek, shkroi në llogarinë e tij në Twitter:

Falënderova Nikos Dendias, Ministër i Jashtëm i Greqisë, për mbështetjen dhe solidaritetin e shtetit grek dhe popullit grek pas tërmetit shkatërrues.

Greqia ishte një nga vendet e para që ofroi ndihmë për Turqinë. Në këto kohë të vështira, një fqinj që jep dorën e ndihmës është një fqinj i vërtetë./abcnews.al/
Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button