BotaRajoni

Plaçkitën dhe grabitën viktimat e tërmetit në Turqi, të paktën 98 persona të arrestuar – Abc News

Të paktën 98 persona u arrestuan të shtunën nga forcat turke të sigurisë pasi kanë vjedhur ndërtesat e dëmtuara nga tërmeti në Turqi.

Sipas burimeve të sigurisë, të cilat zgjodhën të mbeten anonime, u kryen hetime ndaj të paktën 42 të dyshuarve në provincën jugore Hatay të Turqisë.

Të paktën 40 të dyshuar u arrestuan dhe ekipet e sigurisë sekuestruan gjashtë armë, tre pushkë, bizhuteri, karta bankare, 11,000 dollarë dhe 70,000 lira turke (rreth 3,700 dollarë).

Dy persona të tjerë u arrestuan gjithashtu pasi u paraqitën si punonjës të ndihmës së shpejtë dhe dyshohet se u përpoqën të grabisnin gjashtë kamionë me ushqime për viktimat e tërmetit në provincën Hatay, tha agjencia shtetërore turke e lajmeve Anadolu.

Gjithashtu, gjashtë persona u arrestuan gjithashtu në Stamboll për mashtrimin e dyshuar të një viktime të tërmetit në Gaziantep jugor me telefon.

Diku tjetër në vend, dhjetëra të dyshuar të tjerë u arrestuan për plaçkitje dhe grabitje të dyshuara në zonat e goditura nga tërmeti. Të dyshuarit ishin arrestuar në të paktën tetë provinca duke përfshirë Kahramanmaras, Hatay, Adiyaman, Malatya, Osmaniye, Adana, Gaziantep dhe Sanliurfa./abcnews.al
Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button