BotaRajoni

Po mblidhnin kërpudha, militantët e Shtetit Islamik vret 11 persona në Siri – Abc News

schedule21:33 – 12 Shkurt, 2023

Të paktën 11 persona kanë vdekur në një sulm në Sirinë qendrore për të cilin janë fajësuar militantët e Shtetit Islamik.

Militantët sulmuan një grup prej rreth 75 personash duke mbledhur kërpudha pranë Palmirës, tha Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut (SOHR) me qendër në Mbretërinë e Bashkuar.

SOHR, e cila monitoron zhvillimet në Siri përmes një rrjeti burimesh, tha se qelizat e Shtetit Islamik kanë shfrytëzuar “preokupimin e komunitetit ndërkombëtar” pas pasojave të tërmeteve.

Ai tha se 10 civilë, duke përfshirë një grua u vranë, dhe të tjerët janë të zhdukur.

Grupet e shpëtimit kanë kritikuar mungesën e ndihmës që arrin në Siri pas tërmetit të së hënës.

Vitet e konfliktit kanë shkatërruar pjesë të vendit që mbeten nën kontrollin e rebelëve, të cilët po luftojnë kundër qeverisë së presidentit Bashar al-Assad. Qeveria e tij është nën sanksionet perëndimore.

Siria është përballur me pasojat e një lufte civile 12-vjeçare, e cila shpërtheu në vitin 2011 pasi demonstratat pro-demokratike u përballën me forcë vdekjeprurëse nga qeveria.

Konflikti sirian ka lënë gjysmë milioni njerëz të vdekur, qytete të shkatërruara dhe të tërhequr në vende të tjera.

Në vitin 2014, grupi xhihadist Shteti Islamik pushtoi pjesë të mëdha të territorit në Siri dhe Irak, duke imponuar sundimin e tij brutal mbi pothuajse tetë milionë njerëz./abcnews.al/
Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button