Lajme

Sveçla pas aksionit ”Shpata”: Lista Serbe dhe Petkoviqi sonte janë acaruar

Ministri i Brendshëm, Xhelal Sveçla, ka thënë se Lista Serbe dhe drejtori i Zyrës Serbe për Kosovën, Petar Petkoviq, janë acaruar nga aksionet e sotme të policisë, ku u shkatërruan tre laboratrë droge, në Mitrovicë të Veriut.

“Çështja është e thjeshtë: me laboratorët, trafikantët e drogës dhe kriminelët që përdoren si mjete politike, fasada false nuk zgjat më shumë se deri në aksionin e radhës të policisë. Tetë laboratorë droge u zbuluan brenda 24 muajve dhe vetëm sot u gjetën tre laboratorë droge”, shkroi Sveçla në Tëitter.

Ministri tha se pronarët e këtyre laboratorëve; Miljan Deleviq, Ivan Slaviq, Dushan Slaviq dhe Nikola Filgjokiq, ishin të gjithë të përfshirë në sulmet ndaj Policisë së Kosovës.

“Ata vendosin barrikada dhe frikësojnë qytetarët serbë që refuzuan të bashkëpunojnë me ta. Pas këtyre sulmeve, ata u vizituan nga ministri i Mbrojtjes, Millosh Vuçeviq dhe Petkovic, ndërsa u mbështetën dhe mbroheshin nga Vuçiq, Lista Srpska dhe Milan Radojciq”, u shpreh Sveçla.

“Ministrat serbë të përfshirë në këto instrumentalizime me bandat kriminale do të donin që këto foto dhe video të mos ekzistonin, por e kanë dhe japin prova të forta se çfarë fshihet pas të ashtuquajturës ‘politikë’ të tyre“, përfundoi ministri.


Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button