BotaRajoni

Çfarë dimë deri tani për “objektet fluturuese” në SHBA dhe Kanada – Abc News

Rrëzimi i një balone kineze në brigjet e SHBA-së , e ndjekur nga rrëzimi i dy objekteve më të vogla fluturuese mbi Alaskë dhe Kanada dhe një tjetër mbi Michigan të dielën ka ngritur shqetësimet për sigurinë e Amerikës së Veriut dhe ka dyshuar  për të çuar më tej marrëdhëniet me Kinën.

Çfarë ishin katër objektet?

Historia fillon në fund të janarit, kur një balonë kineze, për të cilën zyrtarët amerikanë thanë se ishte një balonë spiune qëndroi për ditë të tëra në qiellin e SHBA përpara se të rrëzohej më 4 shkurt nga një avion luftarak F-22 në brigjet e Karolinës së Jugut.

Kina këmbënguli se balona po kryente sondazhe meteorologjike.

Më pas, të premten, më 10 shkurt, avionët luftarakë amerikanë rrëzuan një objekt tjetër në veri të Alaskës, tha ushtria, duke shtuar se ai ishte “brenda hapësirës ajrore të SHBA-së”.

Të shtunën, një avion amerikan F-22, duke vepruar me urdhra nga SHBA dhe Kanada, rrëzoi një tjetër “objekt të dyshimtë” mbi territorin e Kanadasë, rreth 160 kilometra nga kufiri amerikan, duke thënë se ai përbënte një kërcënim për fluturimet.

Ministrja kanadeze e mbrojtjes Anita Anand nuk spekuloi nëse ai erdhi nga Kina. Zyrtarët e përshkruan objektin e dytë dhe të tretë të madhësisë së një makine.

Të dielën, presidenti i SHBA-së Joe Biden urdhëroi avionët luftarakë amerikanë të rrëzonin një objekt të paidentifikuar mbi liqenin Huron në Michigan, tha një zyrtar i lartë i administratës, raporton abcnews.al.

Objekti u përshkrua si një strukturë tetëkëndore me litarë të varur prej saj dhe nuk konsiderohej një kërcënim ushtarak. Megjithatë, ai mund të përbëjë rrezik për Autoritetin e Aviacionit civil sepse po fluturonte në rreth 60 m, tha zyrtari.

Udhëheqësi i shumicës në Senatin amerikan, Charles Schumer, i cili u informua nga administrata Biden pas incidentit në Yukon, tha të dielën –përpara incidentit të Liqenit Huron, se dy objektet e mëparshme ishin ndoshta balona, ​​“por shumë më të vogla se i pari”.

Komandanti ushtarak amerikan përgjegjës për mbrojtjen e hapësirës ajrore amerikane tha të dielën se ai nuk mund të përcaktojë se si arritën të fluturonin tre objektet e fundit të rrëzuara në tre ditët e fundit, duke shtuar se ai nuk i quajti ato balona.

Çfarë është gjetur?

Ekipet ushtarake që punojnë janë duke pastruar cekëtinat e Karolinës së Jugut për objektin e parë.

Operacionet për objektin e dytë vazhdojnë në pranë Deadhorse, Alaska. “Kushtet e motit të Arktikut, duke përfshirë erën e ftohtë, borën dhe, janë faktorë përcaktues”, tha ushtria.

Ekipet të mbështetur nga një aeroplan patrullues kanadez CP-140 po kërkojnë për mbeturinat nga objekti i tretë në Yukon, tha Anand të shtunën. Pentagoni tha se FBI po bashkëpunon me policinë kanadeze.

Personeli ushtarak amerikan, i pajisur me pajisje të specializuara zhytjeje të dizajnuara për ujërat jashtëzakonisht të ftohta të liqenit Huron të Miçiganit, pritet të kërkojë së shpejti pjesë të objektit të katërt të rrëzuar.

Shtetet e Bashkuara thanë se balonat ishin pjesë e një “flote” që përfshin pesë kontinente. Disa analistë thonë se mund të jetë fillimi i një përpjekjeje të madhe mbikqyrjeje kineze që synon aftësitë ushtarake të huaja përballë tensioneve të mundshme në Tajvan në vitet e ardhshme.

Analistët thanë se inteligjenca amerikane dhe kanadeze merr vazhdimisht të dhëna të papërpunuara dhe në përgjithësi përjashton disa prej tyre për t’u fokusuar në kërcënimin e raketave hyrëse në vend të objekteve që lëvizin ngadalë si balonat, raporton abcnews.al.

“Tani, sigurisht, ne po kërkojmë gjithçka. Kështu që unë mendoj se ndoshta po gjejmë më shumë gjëra, “tha Jim Himes.

Zyrtarët thanë se tre balona tani dihet se kanë fluturuar për pak kohë mbi tokën amerikane gjatë administratës Trump dhe nuk u zbuluan në atë kohë dhe një më herët gjatë mandatit të Biden.

Cili është ndikimi në lidhjet SHBA-Kinë?

Shtetet e Bashkuara kanë shtyrë një vizitë të Sekretarit të Shtetit të SHBA Anthony Blinken në Kinë në një përpjekje për të stabilizuar marrëdhëniet e tensionuara, ndërkohë që kanë vendosur sanksione ndaj gjashtë subjekteve kineze.

Pekini denoncoi rrëzimin e balonës së parë, duke thënë se ajo “shkel praktikën ndërkombëtare”. Ai rezervoi të drejtën “për të përdorur mjetet e nevojshme për t’u përballur me situata të ngjashme”.

Nuk ka pasur asnjë reagim nga pala kineze për ngjarjet e fundit.

/abcnews.al

 

 

 
Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button