BotaRajoni

Regjisori sirian humb 13 anëtarë të familjes nga tërmeti – Abc News

schedule08:27 – 13 Shkurt, 2023

Fadi Al-Halabi, regjisor i filmit të shkurtër fitues të Oscarit, “The White Helmets” dhe dokumentarit të nominuar për Oscar, “Burrat e fundit në Aleppo”, thotë se humbi 13 anëtarë të familjes së tij në tërmetin shkatërrues që goditi Turqinë dhe Sirinë.

“Familja ime është zhdukur. O Zot, familja ime vdiq, mbështetja dhe forca ime vdiqën. 13 hëna shkuan në parajsë”, ka shkruar Al-Halabi në faqen e tij në Facebook.

Al-Halabi bashkëthemeloi Qendrën Mediatike Aleppo në 2012 me disa gazetarë të tjerë sirianë, sipas Rory Peck Trust, një OJQ me qendër në Londër që mbështet sigurinë e gazetarëve të pavarur.

Numri i të vdekurve në Turqi dhe Siri ka arritur në të paktën 34,179, me përpjekjet e ndihmës që po vazhdojnë një javë pas tërmetit. Këto përpjekje në Siri janë komplikuar nga një luftë civile e gjatë dhe sfidat për marrjen e ndihmës në zonat e kontrolluara nga rebelët në veri të vendit./abcnews.al
Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button