BotaRajoni

Rritet bilanci tragjik në Turqi dhe Siri, shkon mbi 36 mijë numri i viktimave – Abc News

schedule10:27 – 13 Shkurt, 2023

Më shumë se 36,000 njerëz janë konfirmuar të vdekur në Turqi dhe Siri si pasojë e tërmeteve që goditën vendet të hënën në orët e para të mëngjesit.

Përafërsisht 2,000 viktima të tjera janë raportuar nga autoriteti i menaxhimit të fatkeqësive të Turqisë që nga ora 6 e mëngjesit, që do të thotë se 31,643 njerëz kanë humbur jetën në vend.

Në Siri, 4,574 njerëz janë raportuar të vdekur: 2,166 në rajonet e kontrolluara nga rebelët dhe 1,414 në zonat e kontrolluara nga qeveria, sipas Helmetave të Bardha dhe mediave shtetërore respektivisht.

Në total, 36,217 njerëz kanë vdekur deri më tani.

Ndërkohë ekipet e kërkim shpëtimit vazhdojnë të kërkojnë për të mbijetuar në rrënoja.

/abcnews.al
Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button