BotaRajoni

Zelanda e Re goditet nga cikloni Gabrielle, mijëra pa energji, anulohen mbi 500 fluturime – Abc News

schedule08:53 – 13 Shkurt, 2023

Rreth 46,000 shtëpi kanë humbur energjinë pasi cikloni Gabrielle godet veriun e Zelandës së Re, ndërsa autoritetet kanë lëshuar paralajmërime për shi të dendur dhe erëra. 509 fluturime të Air New Zealand janë anuluar.

Disa zona kanë shpallur gjendjen e jashtëzakonshme, pasi Gabrielle i afrohet ishullit të Veriut. Ai vjen disa javë pasi Auckland dhe zonat përreth u goditën nga reshjet rekord që shkaktuan përmbytje dhe vranë katër njerëz.

Ministri i menaxhimit të urgjencës Kieran McAnulty tha në një konferencë për media të hënën se qeveria po shqyrton shpalljen e një gjendjeje të jashtëzakonshme kombëtare për të tretën herë në historinë e vendit.

Një gjendje e jashtëzakonshme është shpallur tashmë në pesë rajone veriore, përfshirë Auckland. Kjo u jep autoriteteve lokale fuqi më të madhe për t’iu përgjigjur situatave të rrezikshme dhe u lejon atyre të kufizojnë udhëtimet dhe të ofrojnë ndihmë.

Cikloni është ngjarja e dytë e rëndësishme e motit që godet Auckland dhe ishullin e Veriut në vetëm disa javë.

/abcnews.al
Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button