BotaRajoni

“Boshatiset” Bakhmut, më pak se 5,000 civilë mbeten në qytetin lindor të Ukrainës – Abc News

schedule18:06 – 14 Shkurt, 2023

Më pak se 5,000 civilë mbeten në qytetin lindor të Ukrainës, Bakhmut, tha të martën kreu i administratës ushtarake të rajonit të Donetskut të Ukrainës.

“(Evakuimet) po ndodhin nën granatimet e vazhdueshme dhe kapsulat e blinduara po shpëtojnë ekuipazhet e evakuimit,” tha kreu ushtarak rajonal Pavlo Kyrylenko në një intervistë televizive, duke shtuar se “numri i njerëzve që qëndrojnë në Bakhmut duhet të minimizohet dhe ushtria duhet të bëjnë punën e tyre”.

Hyrja në Bakhmut është e kufizuar për civilët që nuk janë vendas, por njerëzit që janë të regjistruar atje mund të largohen dhe të hyjnë në qytet.

Kyrylenko gjithashtu vuri në dukje se më shumë se 12,000 fëmijë janë evakuuar nga Bakhmut.

“Janë më pak se 140 fëmijë,” tha ai. “Fëmijët nga jetimoret, fëmijë nga familje të vështira, prindërit e të cilëve u privuan nga të drejtat prindërore – të gjithë këta fëmijë u evakuuan.”
Lidhur me aftësinë e organizatave vullnetare për të arritur në qytet, Kyrylenko shtoi: “Banorët kanë gjithçka që u nevojitet, stokun e ushqimit dhe ujit. Nëse shohim që dërgesa është e nevojshme, do ta bëjmë atë nëpërmjet administratës ushtarake.”

Bakhmut mbetet fokusi i sulmeve kryesore të Rusisë, sipas një zyrtari për Grupin Lindor të Forcave të Armatosura të Ukrainës, i cili foli për CNN të hënën./abcnews.al

 
Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button