Kosova

Dorëheqjet masive në veri: Banorët s’kanë ku të divorcohen e as ku të raportojnë dhunën në familje

Pa polici për të thirrur apo gjykata për t’u drejtuar, serbët në Kosovën veriore janë ngecur në mes të një periudhe tjetër trazirash pasi një largim masiv shkaktoi pasiguri të re në mes të tërheqjes së pafundme të luftës me Serbinë.

Për tre muaj, banorët që jetojnë në pjesën veriore të Kosovës kanë mbetur pa shërbimet bazë burokratike – duke përfshirë zbatimin e ligjit, gjykatat dhe institucionet e qeverisjes lokale.

Ata që dëshirojnë të divorcohen, të blejnë një apartament ose të raportojnë një bashkëshort dhunues në zonat serbe, nuk kanë ku të shkojnë, zyrtarisht.

“Nuk ka polici, askujt nuk mund t’i drejtohem. Ne duhet të durojmë në heshtje. Nuk ka alternativë”, tha Vasilije Milojeviq, një pensioniste serbe 83-vjeçare që jeton në qytetin verior të Mitrovicës, shkruan AFP, transmeton Klankosova.tv.

Banorët në këto zona thanë se janë detyruar gjithnjë e më shumë të kujdesen për njëri-tjetrin pas krizës së fundit, duke këmbëngulur se situata është shqetësuese, por nën kontroll.

“Fqinjët janë këtu për njëri-tjetrin. Ne kemi edhe qen në oborrin e shtëpisë”, tha Xhelal Kazagiq, 69 vjeç.

Për gati 25 vjet, Mitrovica ka qenë pika qendrore e fërkimit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, me një lumë që ndan qytetin që ndan shqiptarët etnikë në jug nga serbët në veri.

Serbët kanë qëndruar kryesisht besnikë ndaj Beogradit dhe kanë refuzuar të njohin qeverinë e Kosovës, me kritikët që i akuzojnë ata se kanë shërbyer si përfaqësues që nxisin trazira me urdhër të Serbisë.

“Nuk kam përshtypjen se ajo që synon Beogradi janë të drejtat e serbëve, ajo që kërkon është përdorimi i pranisë së serbëve për të minuar statusin tonë demokratik”, tha kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, duke diskutuar situatën në një intervistë.

Nëpunësit civilë në zonat me shumicë serbe u larguan masivisht nga puna në nëntor të vitit të kaluar, me policinë, gjyqtarët dhe madje edhe anëtarët e parlamentit që dhanë dorëheqjen mes një sërë mosmarrëveshjesh midis Kosovës dhe Serbisë. Lëvizja pasoi disa muaj të përshkallëzimit të tensioneve pasi qeveria kosovare në Prishtinë zbuloi disa masa që synojnë të forcojnë kontrollin më të madh mbi territorin e saj, duke përfshirë rregullat e reja që përfshijnë kartat e identitetit dhe targat e regjistrimit të automjeteve.

Planet shkaktuan një reagim të ashpër në veri, me barrikada që u shfaqën në kufijtë me Serbinë së bashku me të shtëna të shpërndara që synonin policinë kosovare dhe trupat paqeruajtëse ndërkombëtare.

Tensionet e reja erdhën pasi zyrtarët si në Serbi ashtu edhe në Kosovë pranuan se ishin nën presion në rritje nga qeveritë perëndimore për të arritur një marrëveshje për të zgjidhur mosmarrëveshjet e tyre të gjata dhe për të arritur një lloj kompromisi. Mosmarrëveshja e acaruar ka zgjatur për më shumë se dy dekada që kur shqiptarët dhe forcat serbe zhvilluan një luftë gjithëpërfshirëse në fund të viteve 1990 – duke shkaktuar një ndërhyrje të NATO-s dhe tërheqjen e trupave dhe personelit qeveritar të Beogradit nga Kosova.

Ministri i Punëve të Brendshme dhe Administratës Publike të Kosovës, Xhelal Sveçla, hodhi poshtë bisedimet për një vakum të sigurisë, duke thënë se qeveria është e aftë të sigurojë “ligj dhe rend”.

“Policia e Kosovës është më funksionale se kurrë atje. Ka vështirësi, kjo është e qartë, por këto vështirësi po krijohen si rezultat i veprimeve të grupeve kriminale atje, të cilat gjithashtu mbështeten, mbështeten dhe promovohen nga Serbia”, tha Sveçla.

Megjithatë, për ata që shpresojnë të jetojnë një jetë normale, ka barrikada të reja për detyrat më të zakonshme. Një pronare biznesi 39-vjeçare nga Mitrovica e veriut – e cila foli në kushte anonimiteti për shkak të presionit lokal – tha se familja e saj ishte në procesin e blerjes së një apartamenti të ri kur ndodhën dorëheqjet masive.

Duke mos pasur askënd që t’i noterizojë dokumentet e tyre, ata kanë lëvizur mes Mitrovicës dhe Prishtinës, duke shpresuar të anashkalojnë burokracinë, por pa efekt.

“Përshtypja ime është se askush nuk kujdeset për njerëzit e zakonshëm, as ata në Mitrovicë apo ata në Prishtinë”, tha ajo. “Nëse ata që u larguan nga institucionet do të mendonin se çfarë do të bëjmë ne qytetarët, ata do të bënin diçka për të mos na futur në këto situata”.

Shqetësim ka edhe në mesin e popullatës etnike shqiptare të Mitrovicës, e cila kryesisht jeton në jug të lumit Ibër që ndan komunitetet.

“Të mos kesh polici për të ruajtur rendin është një gjë e rrezikshme. Mund të dalë lehtësisht nga kontrolli”, tha Nexhmedin Beka, një operator makine 53-vjeçar. “Si duhet të zgjidhen problemet në veri? Unë do t’u jepja atyre gjithçka – madje edhe autonomi – nëse thjesht do ta njihnin Kosovën”. /Klankosova.tv

*Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.


Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button