Lajme

Koreja e Veriut lëshon pulla postare që shfaqin vajzën e Kim Jong Un

Koreja e Veriut zbuloi të martën një seri pullash postare që shfaqin vajzën e liderit Kim Jong Un, Kim Ju Ae, për herë të parë.

Pullat, të cilat do të publikohen të premten, janë pjesë e një serie që përkujton lëshimin të raketës balistike ndërkontinentale Hwasong-17 në nëntor, më e madhja e Koresë së Veriut.

Imazhet e publikuara nga shërbimi postar i Koresë së Veriut në faqen e tij të internetit tregojnë pesë pulla postare me Ju Ae, duke përfshirë skena të ecjes dorë për dore me babanë e saj përpara një rakete hedhëse dhe duke pozuar me trupat.

Publikimi shënoi daljen e parë publike të Ju Ae, e cila besohet të jetë rreth 10 vjeç. Ajo është parë në shumë raste që nga ajo kohë, përfshirë në një paradë ushtarake javën e kaluar që shënoi 75-vjetorin e themelimit të ushtrisë së Koresë së Veriut, duke ngritur spekulime mes analistëve se ajo po pozicionohet si pasardhësja e mundshme e Kim Jong Un.

Familja Kim ka qenë në pushtet që nga themelimi i Koresë së Veriut në vitin 1948 nën Kim Il Sung. Pas vdekjes së tij në vitin 1994, djali i tij Kim Jong Il mori pushtetin, i ndjekur nga udhëheqësi i gjeneratës së tretë Kim Jong Un në fund të 2011.

Në mediat koreano-veriore Ju Ae përmendet si vajza “e nderuar” ose “e dashur” e Kim Jong Un. Inteligjenca e Koresë së Jugut beson se ajo është fëmija i mesëm i liderit të Koresë së Veriut.

Pas një vizite të profilit të lartë në Korenë e Veriut në vitin 2013, ish-ylli i NBA Dennis Rodman tha se ai u takua me Kim Jong Un dhe gruan e tij, Ri Sol Ju, dhe “e mbajti fëmijën e tyre Ju Ae”.


Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button