BotaRajoni

Mister, gjendet i vdekur një ish-zyrtar i lartë rus – Abc News

Një ish-zyrtar i lartë në ministrinë e brendshme të Rusisë, gjeneralmajor Vladimir Makarov, është gjetur i vdekur në një periferi pranë Moskës dhe besohet se ka kryer vetëvrasje disa javë pasi thuhet se u shkarkua nga posti i tij nga presidenti Vladimir Putin, njoftoi agjencia shtetërore ruse e lajmeve TASS.

Makarov u gjet i vdekur nga një plagë në kokë e shkaktuar me armë zjarri. Pas shkarkimit të tij të papritur të raportuar muajin e kaluar, Makarov kishte rënë në një “depresion të thellë”.

Makarov është i fundit në një varg vetëvrasjesh misterioze të lidhura me Putinin dhe regjimin e tij. Politikani dhe biznesmeni rus Pavel Advov u gjet i vdekur jashtë një hoteli në Indinë lindore në dhjetor pasi ra nga dritarja.

Ai kishte kritikuar më parë sulmet ruse në Kiev si “terrorizëm”. Ivan Pechorin, 39 vjeç, një ekzekutiv i tregut rus të energjisë, u gjet i vdekur në shtator pasi ra në det ndërsa lundronte në ishullin Russky në Detin e Japonisë, raportuan mediat ruse.

Më 1 shtator, Ravil Maganov, 67 vjeç, nënkryetar i kompanisë ruse të naftës Lukoil, vdiq në një rënie të dyshimtë nga dritarja e një spitali në Moskë.

Biznesmeni Dan K. Rapoport thuhet se u hodh nga dritarja e banesës së tij në Uashington në gusht. Ai kishte në posedim telefonin e tij, çelësat e makinës, afro 3000 dollarë para në dorë dhe një patentë shoferi në Florida në momentin e përplasjes.

Policia në kryeqytetin amerikan aktualisht nuk dyshon për ndonjë gjë të dyshimtë, megjithëse vazhdon hetimin për vdekjen e Rappaport.

/abcnews.al
Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button