Sport

Ndeshjet e 1/16 dhe favoritët për të kaluar në fazën tjetër – Abc News

Rreth tre muaj pas ndeshjeve të fundit të fazës së grupeve në fillim të nëntorit, Champions League rikthehet pasi 16 ekipe mbeten në garë për të ngritur trofeun më 10 qershor në stadiumin Ataturk të Stambollit.

Një pasqyrë i bëhët 8 sfidave të para dhe një vlerësim se cilat do të jenë 8 skuadrat favorite për të kaluar në fazën tjetër.

Liverpool-Real Madrid

Një nga ndeshjet më të spikatura të raundit të 16-të e sheh Liverpoolin të përballet me Real Madrid në një përsëritje të finales së Parisit herën e shkuar. Pavarësisht se Reali është 11 pikë pas Barcelonës, fitimi i Kupës së Botës për Klube i dha shpresë për t’u rikthyer në formën e tyre më të mirë. Rënia e Liverpoolit nga ana tjetër ësthë alarmante dhe një fitore në derbin ndaj Everton do t’i shtojë moralin e nevojshëm për t’i bërë ballë spanjollëve.

Parashikimi: Real Madrid

PSG-Bayern

Një tjetër përplasje befasuese sheh një përsëritje të finales së 2020-ës , ku një gol nga lojtari i të rinjve të PSG, Coman, i mohoi palës pariziene titullin e vetëm që dëshiron klubi. Joao Cancelo ishte një blerje e madhe në merkaton dimërore për Bayernin që është përmirësuar pas një fillimi të vështirë të vitit 2023. Pavarësisht mungesës së Sadio Mane, bavarezët ende kryesojnë Bundesligën dhe shënuan 11 gola në tre ndeshjet e fundit. Nga ana tjetër, PSG vjen pas humbjes në Kupën e Francës kundër Marseille dhe në Ligue 1 fundjavën e kaluar kundër Monakos.

Parashikimi: Bayern Munich

Milan-Tottenham

Shanset që Milani të rifitojë titullin e Serie A mbeten një utopi teksa Napoli largohet, në rrugën e duhur për të fituar një Scudetto të tretë. Pushimi dimëror nuk ka qenë i mirë për Milanin pasi skuadra e Piolit tani ndodhen në vendin e pestë. Tottenhami mbetet një skuadër e humbur nën drejtimin e Antonio Contes dhe kalon nga niveli më i lartë i mposhtjes së Manchester Citit në një disfatë në Leicester me rezultatin 4-1 që ishte më i thelli i trajnerit italian në kohën e tij në futbollin anglez.

Parashikimi: Tottenham

Bruges-Benfica

Bruges ishte një nga paketat surprizë në fazën e grupeve të Ligës së Kampionëve pasi ata përparuan nga një grup i vështirë së bashku me Porton, me Atletico Madrid viktima kryesore pasi Leverkusen siguroi vendin e tretë. Brenda skuadrës belge ka pasur vështirësi që nga kualifikimi dhe kjo rënie çoi në largimin e trajnerit të tyre Hoefkens, i cili u zëvendësua nga ish-trajneri i Bournemouth, Scott Parker. Pavarësisht eliminimit të javës së kaluar në Kupën e Portugalisë, Benfica mbetet solide në kërkimin e saj për një tjetër titull të ligës portugeze dhe është e favorizuar të avancojë pavarësisht se ka shitur Enzo Fernandez dhe dëmtimet e lojtarëve më vendimtarë sulmues të Bruges Jutgla dhe Skov Olsen e bën detyrën pak më të vështirë për palën belge.

Parashikimi: Benfica

Dortmund vs Chelsea

Rregulloret e UEFA-s lejojnë vetëm regjistrimin e tre lojtarëve të rinj për ekip, kështu që Graham Potter zgjodhi Enzo Fernandez, Mudryk dhe Joao Felix nga bollëku i blerjeve të reja për t’u bashkuar me skuadrën londineze. Liga e Kampionëve ofron shpresën e vetme të argjendit për tifozët e ‘Bluve’ këtë sezon pasi skuadra ende ndodhet në mesin e tabelës. Pavarësisht se Dortmundi mbetet në garë në Bundesligë (vetëm tre pikë prapa Bayernit) me Bellinghamin ende mbresëlënës dhe me Haller të rikthyer, skuadra angleze do të ketë shumë shanse dhe duhet të kalojë në fazën tjetër.

Parashikimi: Chelsea

Eintracht Frankfurt-Napoli

Napoli bëri përshtypje teksa kaloi në raundin e 16-të duke dhënë paraqitjen e tyre më të mirë ndonjëherë në fazën e grupeve. Duke qenë në krye të Serisë A, skuadra e Luciano Spalletti-t është një bast i jashtëm i mirë për Ligën e Kampionëve dhe duhet të ketë pak probleme për të avancuar kundër skuadrës gjermane. Pavarësisht një ngjitjeje të ngadaltë në tabelën e Bundesligës në pozitën e tyre të gjashtë aktuale, Eintracht është një nga skuadrat më të dobëta në 16 të fundit të kompeticionit me Kolo Muanin, kërcënimin e madh për kampionët e Europa League 2022.

Parashikimi: Napoli

RB Leipzig vs Manchester City

Manchester City ende nuk e kanë fituar kompeticionin, pavarësisht se janë kualifikuar në 12 sezonet e fundit. Djemtë e Pep Guardiolës do të lënë mënjanë presionet e jashtme pas akuzave në Premier League dhe me Dani Olmo që mungon për skuadrën gjermane për shkak të lëndimit, skuadra e Bundesligës do të ishte një ‘vrasje gjigante’ e ditëve moderne.

Parashikimi: Man City

Porto-Inter

Me Porto dhe Inter që nuk përforcojnë skuadrat e tyre gjatë merkatos së dimrit dhe me të dyja skuadrat që ndjekin liderin në ligat e tyre përkatëse, avancimi në ndeshjen e Champions League është bërë një prioritet për të mbajtur tifozët e tyre të lumtur. Ndeshja do të jetë një rast i rëndësishëm për trajnerin e FC Porto, Sergio Conceicao, i cili si lojtar bëri histori në të dy klubet. FC Porto ka fituar nëntë ndeshje radhazi dhe sapo ka pranuar tre gola që nga fillimi i dhjetorit dhe nuk ka humbur që nga 21 tetori dhe ata janë vetëm pesë pikë larg vendit të parë, por do të luftojnë kundër gjigantëve të Serie A.

Parashikimi: Inter / h.ll/abcnews.al
Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button