BotaRajoni

Në Korenë e Veriut ndalohet të vihet emri i vajzës së Kim – Abc News

schedule08:28 – 14 Shkurt, 2023

Në Korenë e Veriut është e ndaluar të përdoret emri që mban vajza e liderit Kim Jong Un.  Qeveritë lokale në qytetet Jeongju dhe Pyongsong thuhet se kanë urdhëruar gratë të ndryshojnë edhe certifikatat e tyre të lindjes.

Autoritetet thanë se emri tani është i rezervuar vetëm për personalitete me “dinjitet shumë të lartë”, shtoi një nga burimet anonime.

Kim Ju Ae, që besohet se është 10 vjeç, është e vetmja nga tre fëmijët e Kim që u zbulua për publikun.

Debutimi i saj i parë publik daton në nëntor të vitit të kaluar, kur ajo dhe babai i saj morën pjesë në një lëshim provë të raketave balistike ndërkontinentale. Së fundmi ajo mori pjesë në paradën ushtarake në sheshin Kim Il Sung për të festuar 75-vjetorin e themelimit të Ushtrisë Popullore Koreane, forcave të armatosura të Koresë së Veriut.

/abcnews.al
Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button