BotaRajoni

“Nxora nga rrënojat 8 persona por s’munda të shpëtoj vëllain tim”, rrëfimi prekës i të mbijetuarit nga tërmeti në Turqi – Abc News

schedule07:58 – 14 Shkurt, 2023

Hatay është një nga qytetet turke më të prekura nga tërmeti, ku edhe janë shënuar një numër i madh viktimash. Teksa jeta e qindra familjeve përfundoi nën rrënoja, me familjarë që kanë humbur jetën ose janë në kërkim të të afërmve të tyre. Familja İpek me pesë anëtarë është një prej tyre.

Abdulkadir Ipek ka rrëfyer për mediat turke se si arriti të shpëtonte disa persona por jo të vëllanë e tij. “Me ndihmën e një lopate hapëm rrugën për në shtëpinë e vëllait tim në ndërtesë. Me kusht që të mos prekja korridorin para derës, një operator më la mua dhe qytetarët ndihmës në kuzhinë.

Unë pashë dorën e nipit tim të parë. Të pestë ishin të shtrirë me radhë. Fillimisht pashë stërnipin tim, më pas tezen dhe vëllain dhe më pas Çağrı 10-vjeçar. Gjithmonë më thërriste ‘xhaxhai im me mjekër’. Rrinin njëri mbi tjetrin, të përqafuar, në dalje të derës, në atë që ne e quajmë korridor.

Ata ndoshta u përpoqën të dilnin. E pyeta fqinjin që shpëtova, dhe ai tha: ‘E dëgjova një herë duke bërtitur, pastaj u ndal.’ Me siguri kanë tentuar të dalin, kanë ngecur kur ndërtesa është shembur. Ata vdiqën në momentin e parë të tërmetit. Këtë e kuptuam kur po i nxirrnim nga rrënojat.

Unë i shpëtova të gjithë por nuk munda t’i shpëtoja jetën vëllait tim. 25 persona vdiqën në ndërtesën tonë. Në godinën e vëllait tim dolën të gjallë në radhë të parë 8 veta. Dy personat që nxora, vdiqën kur u shtruan në spital për shkak të hemorragjisë së brendshme. Vetëm një vajzë katërvjeçare shpëtoi.”, tha ai. /abcnews.al
Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button