BotaRajoni

Sensorë dhe komponentë spiunazhi, gjenden mbetje të tjera të balonës “spiune” të rrëzuar në SHBA – Abc News

schedule07:30 – 14 Shkurt, 2023

Sensorët e balonës së rrëzuar kineze, e dyshuar si spiune, janë gjetur në Oqeanin Atlantik thotë ushtria amerikane. Ekipi i kërkimit gjetën disa mbetje nga vendi, duke përfshirë të gjithë “sensorin prioritar dhe pjesët elektronike të identifikuara”, tha Komanda Veriore e SHBA.

FBI po shqyrton sendet, të cilat SHBA thotë se janë përdorur për të spiunuar në vende të ndjeshme ushtarake. Zyrtarët amerikanë thanë se balona në lartësi të madhe e kishte origjinën në Kinë dhe përdorej për vëzhgim, por Kina tha se ishte thjesht për monitorimin e motit që kishte humbur rrugën.

Që nga ai incident i parë, avionët luftarakë amerikanë kanë rrëzuar tre objekte të tjera – mbi Alaskë, territorin Yukon të Kanadasë dhe liqenin Huron në kufirin SHBA-Kanada. Balona e rrëzuar mbi Karolinën e Jugut u përshkrua nga zyrtarët sa madhësia e tre autobusëve.

Objekti i dytë, mbi Alaskë, u përshkrua nga zyrtarët si madhësia e një “makine të vogël”. Objekti i tretë, mbi Yukon, ishte “cilindrik”. Dhe e katërta, mbi Michigan, thuhej se ishte “tetëkëndore” me fije të bashkangjitura./abcnews.al
Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button