Lajme

Sensorët kinezë të balonave janë gjetur nga oqeani, thotë SHBA

Sensorët nga balona e parë e dyshuar kineze e spiunazhit, e rrëzuar mbi SHBA, janë gjetur nga Oqeani Atlantik, thotë ushtria amerikane, shkruan BBC, transmeton Klan Kosova.

Ekipet e kërkimit gjetën “mbeturina të rëndësishme nga vendi, duke përfshirë të gjithë sensorin prioritar dhe pjesët elektronike të identifikuara”, tha Komanda Veriore e SHBA-së.

FBI po shqyrton sendet, të cilat SHBA thotë se janë përdorur për të spiunuar në vende të ndjeshme ushtarake.

SHBA ka rrëzuar tre objekte të tjera që nga i pari më 4 shkurt.

“Seksione të mëdha të strukturës” u gjetën gjithashtu të hënën në brigjet e Karolinës së Jugut, thonë zyrtarët ushtarakë.

Sipas CBS, rreth 9-12 metra të grupit të antenave të balonës janë ndër sendet e gjetura.

Zyrtarët amerikanë thanë se balona në lartësi të madhe e kishte origjinën në Kinë dhe përdorej për vëzhgim, por Kina tha se ishte thjesht një aeroplan për monitorimin e motit që kishte humbur rrugën.


Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button