BotaRajoni

Tërmeti në Turqi-Siri është fatkeqësia më e madhe natyrore në një shekull – Abc News

schedule13:52 – 14 Shkurt, 2023

Organizata Botërore e Shëndetësisë e ka cilësuar tërmetin, i cili shkatërroi Turqinë juglindore dhe Sirinë veriore, si “fatkeqësia më e madhe natyrore në një shekull”.

“Ne jemi dëshmitarë të fatkeqësisë më të keqe natyrore në rajonin e Europës në një shekull dhe ende po llogarisim dëmet e tij”, tha Hans Kluge.

“Kostoja e vërtetë e tij nuk dihet ende dhe rehabilitimi dhe shërimi do të kërkojnë kohë dhe përpjekje të mëdha”, theksoi ai gjatë një konference për shtyp.

Numri i të vdekurve ka shkuar mbi 37 mijë ndërsa rreth 26 milionë njerëz kanë nevojë për ndihmë humanitare në Turqi dhe Siri.

/abcnews.al

 

 
Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button