BotaRajoni

Anulohen të gjitha fluturimet në aeroportin e Mynihut, shkak grevat – Abc News

schedule19:15 – 15 Shkurt, 2023

Aeroporti i Mynihut, i cili është i dyti më i madhi në Gjermani, njoftoi se të gjitha fluturimet do të anulohen të premten për shkak të një greve të stafit të tij mbi kërkesat për paga.

“Për shkak të grevës nuk do të ketë fluturime të planifikuara nga mesnata e së premtes deri në orën 1 të mëngjesit të së shtunës,” tha kompania menaxhuese e aeroportit. Në total, ishin planifikuar më shumë se 700 mbërritje dhe nisje të avionëve, të cilat nuk do të ndodhin.

Do të kryhen vetëm disa fluturime “speciale”, për arsye “humanitare, mjekësore apo teknike”, si dhe ato që do të transportojnë pjesëmarrës në Samitin e Sigurisë së Mynihut, një “takim” politik-diplomatik ndërkombëtar me pjesëmarrjen e shumë liderëve, i cili do të mbahet në këtë qytet nga e premtja deri të dielën.

Sindikata Verdi ka thirrur një grevë nga punëtorët në shtatë nga aeroportet më të mëdha të Gjermanisë, ndërsa negociatat për rritjen e pagave vazhdojnë. Aeroporti i Frankfurtit parashikoi “ndërprerje” të shërbimeve dhe këshilloi pasagjerët të shmangin shkuarjen atje.

Greva prek edhe aeroportet e Bremenit, Dortmundit, Hamburgut, Hanoverit dhe Shtutgartit.

Sindikatat dhe punëdhënësit po negociojnë rritjen e pagave për stafin tokësor të aeroportit dhe personelin e sigurisë. Muajin e kaluar Verdi hyri në grevë në aeroportin e Berlinit, duke bërë që rreth 300 fluturime të anulohen ose të riplanifikohen. /abcnews.al
Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button