BotaRajoni

Kemi pikasur disa avionë luftarakë rusë pranë Alaskës – Abc News

schedule10:48 – 15 Shkurt, 2023

Sipas ushtrisë amerikane, bombardues dhe avionë luftarakë rusë janë pikasur në hapësirën ajrore ndërkombëtare pranë Alaskës. Komanda e Mbrojtjes së Hapësirës Ajrore të Amerikës së Veriut (NORAD) vendosi dy F-16 në zonë të hënën.

Avioni rus nuk hyri në hapësirën ajrore të SHBA-së apo Kanadasë dhe nuk përbënte kërcënim, tha NORAD në një deklaratë. Rusia tha se kishte kryer fluturime mbi ujërat ndërkombëtare, duke përfshirë Detin Bering midis Alaskës dhe Rusisë, ditët e fundit.

Ajo ka ngritur më parë avionë ushtarakë mbi Detin Bering, por Perëndimi është bërë më i shqetësuar që nga pushtimi i Ukrainës. Forcat e sigurisë së Amerikës së Veriut kanë qenë gjithashtu në gatishmëri të lartë pasi një balonë e dyshuar kineze u rrëzua në hapësirën ajrore të SHBA-së.

/abcnews.al
Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button