Show-Biz

Ronaldo fiton gjyqin, atij do t’i jepen mbi 300 mijë euro dëmshpërblim nga gruaja që e akuzoi rrejshëm për përdhunim

Cristiano Ronaldo ka fituar 334,637.50 dollarë (313,053.38 euro) nga avokati ‘i dyshimtë’ i akuzueses të tij për përdhunim për veprimin me ‘besim të keq’ mbi pretendimet false për seks.

Një gjykatës amerikan deklaroi se avokati i Kathryn Mayorga, Leslie Stovall, duhet t’ia dorëzojë personalisht paratë sportistit më të paguar në botë, pasi Ronaldo pretendoi se ai ishte paragjykuar nga ‘sjellja e pamatur’ e avokatit në çështjen e gjatë, shkruan DailyMail.

Gjyqtarja e qarkut Jennifer Dorsey hodhi poshtë gjithashtu një ofertë nga ish-modelja dhe mësuesja Mayorga për të detyruar ish-sulmuesin e Manchester United të prodhonte kontratën e tij me avokatin e tij për të parë nëse ai kishte përfituar nga ndonjë zbritje tarife.

Duke miratuar “pjesërisht” kërkesën e futbollistit për dëmshpërblim, gjyqtarja tha në një vendim me shkrim prej 18 faqesh: “Ronaldo nuk do të kishte bërë shumicën e tarifave dhe kostove që ai shpenzoi për këtë çështje gjyqësore nëse nuk do të ishte për keqbesim të avokatit paditës”.

Ylli i futbollit, tani në një marrëveshje mega-milionëshe me skuadrën e Arabisë Saudite, Al Nassr, ka mohuar gjithmonë përdhunimin e Mayorgas, 40 vjeçe, të pretenduar ndodhu në një dhomë hoteli në Las Vegas në vitin 2009 dhe këmbënguli se ata kishin bërë seks konsensual. Policia asnjëherë nuk ka ngritur asnjë akuzë.

Mayorga pretendoi se Ronaldo i kishte paguar asaj 330,000 dollarë para të thata në këmbim të heshtjes si pjesë e një marrëveshjeje jashtë gjykatës në vitin 2010 për ta penguar atë të fliste për incidentin e hotelit dhe ta ndalonte atë të ndiqte akuzat penale.

Avokatët e saj vazhduan të përpiqeshin ta përmbysnin atë marrëveshje, duke pretenduar se ajo ishte ‘e paaftë mendërisht’ në atë kohë.

Gjykatësja Dorsey me bazë në Las Vegas pretendoi se Cristiano ishte dëmtuar nga sjellja e Stovall në një vendim dënues qershorin e kaluar, kur ajo përjashtoi ofertën e Mayorgas për të detyruar ish-lojtarin e Manchester United të paguante miliona dollarë më shumë sesa paratë e heshtura të rënë dakord me të në vitin 2010.

Ajo akuzoi Stovallin se e njollos çështjen ‘përtej shpengimit’ me përdorimin e dokumenteve të hakuara që detajojnë diskutimet midis Ronaldos dhe avokatëve të tij rreth akuzave për përdhunim.

Futbollisti dhe avokati i tij kanë thënë vazhdimisht se dokumentet janë ndryshuar në një përpjekje për ta shpifur atë.

Ronaldos iu dha më shumë se gjysma e 609,680 dollarëve në tarifat ligjore që ai po përpiqej të kthente për shkak të ‘besimit të keq’ të Stovall.

Gjyqtarja tha se ajo nuk mund të urdhëronte avokatin e turpëruar t’i dorëzonte Ronaldos shumën e plotë që ai pretendonte, sepse ai mund të kishte vepruar më shpejt për të pushuar çështjen kundër tij.

Ajo vendosi: “Ishte e qartë që herët se akuzat e Mayorga ishin të rrënjosura në materialet e grumbulluara”.

“Ronaldo ndan të paktën një pjesë të fajit për këtë rast që u zvarrit për aq kohë sa ndodhi, megjithëse ai duhej të njihte themelet e dyshimta të tij”.

“Kështu unë refuzoj të jap tarifa për punën që avokatët e Ronaldos kanë kryer në zbulimin ose përgatitjen për gjyq, pasi ajo punë mund të ishte shmangur”. /Telegrafi/
Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button