BotaRajoni

Rusia akuzon Japoninë për ‘rusofobi’ dhe ‘sulme imorale’ – Abc News

schedule07:57 – 15 Shkurt, 2023

Moska akuzoi dje Tokion për “rusofobi” dhe “sulme imorale” për pushtimin rus të Ukrainës, të cilin Kremlini zyrtarisht e përshkruan si një “operacion special ushtarak”. Të dy vendet janë përplasur për dekada për statusin e Ishujve Kuril. Ushtria sovjetike pushtoi arkipelagun e ishullit gjatë Luftës së Dytë Botërore, por Japonia pretendon katër nga ishujt që i quan “territoret e saj veriore”.

Megjithë konsultimet që pasuan, të dyja palët nuk arritën të zgjidhnin mosmarrëveshjet e tyre dhe të nënshkruanin zyrtarisht një traktat paqeje. Japonia, e cila ndoqi gjurmët e fuqive perëndimore dhe vendosi sanksione ndaj Rusisë për pushtimin e saj në Ukrainë, feston “Ditën e Territoreve Veriore” çdo vit më 7 shkurt për t’u kujtuar qytetarëve të saj atë pretendim territorial.

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse, Maria Zakharova tha se ngjarja këtë vit “u shënua nga një intensitet i veçantë rusofobie”, duke përmendur deklaratat e zyrtarëve dhe ato që ajo i quajti “veprime agresive” nga forcat japoneze të ekstremit të djathtë pranë misioneve ruse.

“Ne kemi vërejtur se këtë herë pretendimet e pabaza territoriale ndaj Ishujve Kuril jugor u shoqëruan me sulme të egra kundër Rusisë në lidhje me situatën në Ukrainë,” tha ajo në një deklaratë. Ushtria ruse ka prani në ishujt, të cilët kanë një popullsi prej rreth 20,000 banorësh./abcnews.al
Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button