BotaRajoni

Rusia synon t’i japë fund dominimit botëror të Perëndimit – Abc News

schedule13:58 – 15 Shkurt, 2023

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov ka deklaruar  se linjat e politikës së jashtme ruse janë përditësuar dhe qëllimi është t’i jepet fund dominimit botëror të Perëndimit për të ndërtuar një sistem më të drejtë në marrëdhëniet ndërkombëtare.

“Politika jonë e jashtme e përditësuar  thekson nevojën për t’i dhënë fund monopolit të Perëndimit duke ndërtuar një sistem global që parandalon ndjekjen e interesave egoiste, dhe i cili në vend të kësaj bazohet në një drejtësi të drejtë dhe ekuilibrin universal të interesave, siç kërkohet nga Karta e Kombeve të Bashkuara”, tha Lavrov.

Kremlini ka akuzuar shpesh vendet perëndimore, Shtetet e Bashkuara dhe Britaninë se po përpiqen të dominojnë politikën botërore dhe të përzihen në punët e të tjerëve, ndërsa përpiqen të shkatërrojnë fuqitë në rritje në Azi, Amerikën Latine dhe Afrikë.

Vendet perëndimore thonë se Rusia u tregua e ligë duke pushtuar një vend fqinj dhe se grupet e mbështetura nga Rusia ndërhynë në zgjedhjet në Perëndim diçka që Yevgeny Prigozhin, një aleat i ngushtë i presidentit rus Vladimir Putin, e ka pranuar tani hapur.

/abcnews.al
Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button