BotaRajoni

Zelanda e Re në “vorbullën” e ciklonit, raportohet për 3 viktima – Abc News

schedule08:48 – 15 Shkurt, 2023

Tre persona kanë vdekur në Zelandën e Re si pasojë e ciklonit Gabriel, i cili goditi vendin në fillim të kësaj jave.

Erërat e forta dhe shirat e rrëmbyeshëm goditën Ishullin e Veriut, ku jeton mbi tre të katërtat e popullsisë së vendit (pra rreth 5 milionë), natën e së hënës deri të martën, duke shkaktuar përmbytje dhe rrëshqitje dheu.

Qeveria e kryeministrit Chris Hipkins, i cili e ka përshkruar ciklonin Gabriel si ngjarjen më të keqe të motit “të këtij shekulli”, ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme kombëtare për një javë.

/abcnews.al
Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button