BotaRajoni

Biden i dërgon letër Osmanit, e uron për 15-vjetorin e pavarësisë së Kosovës – Abc News

schedule19:12 – 16 Shkurt, 2023

Me rastin e 15 vjetorit të pavarësisë së Kosovës, Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Joe Biden, i ka dërguar një letër presidentes së Kosovës Vjosa Osmani.

Në letrën e tij Biden ka shkruar se SHBA-ja dhe Kosova vitet e fundit i kanë forcuar marrëdhëniet e tyre demokratike dhe e mirëpret faktin e miratimit të propozimit të Bashkimit Evropian për normalizimin e raporteve me Serbinë.

Presidenti ka thënë se ky proces i normalizimit ka si qëllim njohjen-reciproke, që sipas Biden do të ndihmonte Kosovën dhe Serbinë për një të ardhme dhe marrëdhënie paqësore.

/abcnews.al
Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button