BotaRajoni

Holanda mbledh mbi 88 milionë euro për Turqinë e Sirinë – Abc News

schedule15:48 – 16 Shkurt, 2023

Mbi 88 milionë euro janë mbledhur në Fondacionin e Organizatave Humanitare Bashkëpunuese (Giro555) për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri.

Donacionet janë bërë përmes thirrjeve telefonike live. Më shumë se 170 holandezë figura të njohura shërbyen nga mëngjesi deri në mbrëmje për të shërbyer te qendra e thirrjeve të Giro555.

Gazetari me origjinë turke që punon në Holandë, Sinan Can, dhe këngëtarja turko-holandeze Karsu Donmez, e kanë bërë shpalljen e totalit të donacioneve dhe në momentin kur në ekran shfaqet shuma, ajo nuk ka mundur t’i mbajë lotët.

“Është e jashtëzakonshme se sa shumë para janë mbledhur në Holandë. Kaq shumë njerëz kanë dhuruar nga të rinj e të moshuar. Dhe të gjitha këto para janë tepër të nevojshme dhe do të shpenzohen mirë për ndihmë emergjente në Turqi dhe Siri”, ka thënë drejtori i Giro555, Michiel Servaes.

/abcnews.al

 
Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button