BotaRajoni

Lufta në Ukrainë, 3 të vdekur nga sulmi rus në një bllok apartamentesh në Pokrovsk – Abc News

schedule08:07 – 16 Shkurt, 2023

Autoritetet rajonale ukrainase thanë se tre persona u vranë dhe 11 të tjerë u plagosën të mërkurën në një sulm rus në qytetin Pokrovsk në rajonin lindor të Donetskut. Një nga civilët e plagosur rëndë mbetet në spital.

“Katër ndërtesa shumëkatëshe dhe një shkollë u dëmtuan për shkak të sulmit,” tha kreu i administratës ushtarake të rajonit Donetsk Pavlo Kyrylenko në një postim në Telegram. “Operacioni i shpëtimit në ndërtesën e shkatërruar nga rusët ka përfunduar.”

Në një video të pasojave të postuara nga administrata ushtarake e rajonit Donetsk, një grua thotë se burri i saj vdiq në kuzhinën e banesës së tyre. 14 banorë të ndërtesës kanë vendosur të evakuohen nga rajoni i Donetskut, ndërsa pjesa tjetër do të qëndrojë në Pokrovsk, sipas autoriteteve rajonale.

Shtabi i Përgjithshëm i Ukrainës tha se forcat ruse filluan 28 sulme të Sistemit të Raketave të Shumëfishta në infrastrukturën civile si në rajonin e Donetsk ashtu edhe në rajonin Kherson./abcnews.al
Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button