BotaRajoni

Ministri i Jashtëm izraelit mbërrin në Kiev, hera e parë që prej pushtimit rus – Abc News

schedule08:47 – 16 Shkurt, 2023

Ministri i Jashtëm izraelit Eli Cohen ka mbërritur në Kiev ku do të takohet me Presidentin Volodomyr Zelensky. Është hera e parë që një zyrtar izraelit ka mbërritur në Ukrainë që nga pushtimi rus i vendit. Cohen, sipas një zëdhënësi  do të njoftojë kthimin e ambasadës izraelite në Ukrainë për aktivitetet e vazhdueshme në Kiev.

“Unë mbërrita sot për vizitën e parë të një ministri izraelit në Kiev që nga shpërthimi i luftimeve. Gjatë vitit të kaluar,” tha Cohen, “Izraeli ka qëndruar krah për krah me popullin ukrainas dhe një pjesë të Ukrainës.

Sot ne do të fluturojmë Flamuri izraelit në ambasadën izraelite në Kiev, i cili do t’i kthehet aktiviteteve të vazhdueshme për të forcuar marrëdhëniet mes vendeve”,”tha ai.

/abcnews.al
Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button