BotaRajoni

Ministri i Jashtëm izraelit takohet me Zelensky-n, diskutojnë rihapjen e ambasadës në Kiev – Abc News

schedule15:38 – 16 Shkurt, 2023

Ministri i Jashtëm izraelit Eli Cohen ka mbërritur ditën e sotme në Kiev, ku është takuar me Volodymyr Zelenskyy për herë të parë që nga fillimi i luftës.

Në një konferencë të përbashkët me presidentin ukrainas dhe ministrin e jashtëm Dmytro Kuleba, ai diskutoi rihapjen e përhershme të ambasadës izraelite në Kiev.

Cohen tha gjithashtu se Izraeli do të mbështesë një iniciativë të paqes ukrainase në OKB javën e ardhshme. Ai tha se vendi i tij do të sigurojë deri në 200 milionë dollarë për kujdesin shëndetësor dhe projekte për të rindërtuar infrastrukturën.

Cohen nuk përmendi Rusinë, por tha se Izraeli është “në solidaritet me popullin e Ukrainës”.

/abcnews.al
Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button