Lajme

Osmani urohet për Pavarësi edhe nga presidenti i Gjermanisë

Presidenti i Gjermanisë Frank Walter-Steinmeier, i ka dërguar letë urimi presidentes së Kosovës Vjosa Osmani, në 15-vjetorin e Pavarësisë.

Në letër kreu i shtetit gjerman ka përmendur angazhimin e Kosovës për vlera evropiane dhe në këtë kontekst ka vlerësuar partneritetin në raport me luftën e paprovokuar të Rusisë në Ukrainë.

“Jam i lumtur që vitin e kaluar gjatë samitit të Procesit të Berlinit në Berlin me nënshkrimin e tre marrëveshjeve rajonale të mobilitetit mundëm të arrijmë një sukses dhe të hedhim një hap të mirë përpara për krijimin Tregut të Përbashkët Rajonal domethënës për zhvillimin ekonomik të rajonit. Qëllim i përbashkët i Kosovës dhe Gjermanisë mbetet integrimi i vendit tuaj në bashkësinë ndërkombëtare. Gjermania e mbështet perspektivën evropiane të Kosovës”, ka shkruar gjermani në letër.

Sipas tij, dialogu me Serbinë, i udhëhequr nga BE mbetet një sfidë thelbësore për vendin për normalizimin e marrëdhënieve të të dyja vendeve.

“Gatishmëria e të dyja palëve për një bashkëpunim konstruktiv dhe një bashkëjetesë paqësore mbetet esenciale për rrugën drejt BE-së. Në këtë rrugë Ju mund të jeni të sigurt që e keni mbështetjen e Gjermanisë si partnere e besueshme e Kosovës”, thuhet në letrën e presidentit gjerman/Klankosova.tv

Letrën e urimit të presidentit gjerman mund ta gjeni KËTU

 


Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button