BotaRajoni

Pista patinazhit natyrore më e madhja në botë rrezikon të mbyllet, shkak ngrohja globale – Abc News

Rideau Canal Skateway, pista më e madhe natyrore në botë për patinazh dhe një sit i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, ka të ngjarë të mos hapet këtë dimër për shkak të temperaturave relativisht të larta në Otavë për sezonin që kanë shkrirë akullin.

Komisioni Kombëtar i Kapitalit, i cili menaxhon kanalin, e cila tradicionalisht transformohet në një pistë patinazhi gjigant në akull në dimër, tha se pista do të hapet vetëm nëse formohet “akull i cilësisë së mirë” me trashësi më shumë se 30 cm, i cili kërkon temperatura midis -10 dhe -20 gradë Celsius për mbi 10-14 ditë rresht.

Stafi ia atribuoi vonesës hapjes së tij “temperaturave të vazhdueshme të larta mbi mesataren për sezonin” për shkak të krizës klimatike.

Nëse kushtet nuk funksionojnë dhe pista e patinazhit mbyllet këtë sezon i cili zgjat nga janari deri në fillim të marsit do të jetë dimri i parë në gjysmë shekulli që banorët e Otavës nuk do të mund të shijojnë patinazin në kanalin e gjatë pothuajse tetë kilometra (nga 200 totali i kanalit).

Ky zhvillim në një rajon të mësuar me të ftohtin, ngre frikën se ndryshimet klimatike nuk kanë të bëjnë më vetëm me akullnajat, por edhe zonat urbane dhe jetën e përditshme të qytetarëve të tyre.

Për shumë, kanali do të thotë shumë më tepër se një pistë e zakonshme. Qytetarët flasin për një “simbol të qytetit”, “një vend lirie dhe ajri të pastër”, madje dikush e krahasoi me një “mik që ndryshon dhe zhduket gradualisht”.

“Kanali Rideau dhe festivalet e mbajtura në të gjithë Kanadanë për të festuar jetën tonë dimërore janë të lidhura me psikikën, ritualet dhe përvojat e qytetarëve,” vëren Jay Johnson, profesor i kinesiologjisë në Universitetin e Manitobës. Ai shton se ndryshimi i klimës po “zhduk” aktivitete të tilla si hokej në oborrin e shtëpisë dhe daljet familjare dhe mes miqsh në patinazhe publike që janë “simbolike të përvojës kanadeze”.

Pista e patinazhit u krijua në vitin 1971 kur një grup punonjësish të Capital Service përdorën fshesa dhe lopata për të pastruar një pjesë të vogël akulli mbi kanal. Me kalimin e kohës, pista u rrit në gjerësi dhe gjatësi dhe sot sipërfaqja e saj korrespondon me 90 pista të dimensioneve olimpike. Sipas mediave kanadeze, ajo pret mbi 21,000 vizitorë, çdo ditë.

Në vitin 2005, kanali u njoh nga Libri i Rekordeve Guinness si më i madhi fizik në botë, dhe dy vjet më vonë u përfshi në vendet e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s.

Parashikimet ogurzezë parashikojnë se dimrat e Otavës do të shkurtohen me pesë javë deri në vitin 2050, gjë që autoritetet lokale pranojnë se do të kenë një ndikim në rrugën ikonë të qytetit.

/abcnews.al
Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button