Lajme

Tërmeti në Siri: Spitalet në Aleppo të mbingarkuara

Spitalet në Aleppo nuk kanë hapësirë të mjaftueshme për pacientë të rinj pas tërmetit shkatërrues të javës së kaluar, ka thënë një mjek në qytetin sirian për BBC.

Në Spitalin Al-Razi ka shumë shtretër për t’u futur në reparte. Ata arrijnë nga fundi në fund përmes korridoreve dhe në oborrin e ftohtë.

“Ne nuk ishim në gjendje t’i lironim pacientët nga spitalet edhe pasi i trajtuam. Qyteti është i dëmtuar dhe nuk ka vend ku ata të shkojnë,” tha mjeku Nizar Suleiman, kreu i ortopedisë.

“Numër të madh pacientësh kanë ardhur në një periudhë të shkurtër kohore, kemi mungesë të madhe në barna, ndaj është vërtet shqetësuese.

“Për shembull, ne vuajmë nga mungesa e pajisjeve mjekësore për të trajtuar frakturat. Ne tashmë vuajmë nga kjo mungesë për shkak të krizës dhe rrethimi [sanksionet] e përkeqësojnë atë.”

Mjeku Nizar Suleiman tha se kishte një mungesë të madhe ilaçesh për shkak të luftës dhe sanksioneve

Më shumë se 4,400 vdekje dhe 7,600 të plagosur janë raportuar në Sirinë veriperëndimore që nga një tërmet me magnitudë 7.8 që goditi Turqinë fqinje jugore më 6 shkurt, sipas OKB-së.

Dëmet në Alepo janë të përhapura. BBC-së iu dha një mundësi e rrallë nga qeveria siriane për të vizituar atje dhe për të folur me punonjësit e mjekësisë.

Ndërsa po ecnin nëpër qytet, ekipi i BBC-së u përpoq të qëndronte i qetë, në rast se mund të dëgjonim të mbijetuar në ndërtesat e thyera.

Mbi një javë pas tërmetit, mundësia për të gjetur dikë të gjallë në rrënoja është e pakët. Por pacientët vazhdojnë të mbërrijnë në spitalin Al-Razi.

Ebu Muhamedi, i cili kaloi rreth 24 orë i bllokuar nën rrënoja, shtrihet mes të mbijetuarve të tjerë në një repart. Ai humbi gruan dhe tre nga pesë fëmijët e tij në tërmet. Ai shikon një foto shumëngjyrëshe në telefonin e tij që tregon familjen e tij në momente më të lumtura.

“Ata shkuan në Parajsë, tani janë me Zotin”, thotë ai i përlotur.

Ai është mirënjohës për një gjë: “Zoti e ruajti celularin tim për t’i kujtuar ata, kështu që të paktën mund t’i shikoj fotot e tyre sa herë që më mungojnë”.

Ebu Muhamedi, i cili humbi gruan dhe tre fëmijët, tregon një foto të familjes së tij para katastrofës.

“Unë ende nuk mund ta besoj atë që më ndodhi. Ndonjëherë më duket sikur është një makth, një ëndërr e keqe. Nuk mund të jetë realitet.”

Dhjetëra mijëra njerëz tani jetojnë në kisha, xhami ose në hapësira publike dhe parqe pasi kanë humbur shtëpitë e tyre.

Ata  thanë për BBC se gjatë luftës civile në vend, e cila po vazhdon për më shumë se një dekadë, ata thuajse kishin pritur të humbnin të dashurit ose pasurinë.

Por tërmeti ishte kaq i papritur. Ajo goditi ndërsa ata flinin, duke sjellë një valë të re vuajtjesh që ata mendonin se ishte disi edhe më e vështirë për t’u përballuar.

Qeveria thotë se përpjekja e saj për ndihmë është penguar nga sanksionet ekonomike që fuqitë perëndimore vendosën si përgjigje ndaj shkeljeve të dyshuara të të drejtave të njeriut dhe abuzimeve të tjera të kryera gjatë luftës civile 12-vjeçare të vendit.

SHBA-ja, Britania e Madhe dhe BE-ja e mohojnë këtë, duke thënë se tregtia me mallra thelbësore dhe ndihma humanitare janë të përjashtuara nga sanksionet.

Megjithatë, edhe pse eksportet e furnizimeve mjekësore në Siri nuk janë të sanksionuara në mënyrë specifike, bankat ndërkombëtare dhe rajonale të frikësuara se mos ndëshkohen nga autoritetet perëndimore kanë hezituar në të kaluarën të miratojnë transaksionet financiare që u nevojiten sirianëve për t’i blerë ato.

Të hënën, ministri i Jashtëm Faisal Mekdad bëri thirrje për heqjen e të gjitha “masave shtrënguese të njëanshme” gjatë një takimi me të dërguarin e posaçëm të OKB-së për Sirinë, Geir Pedersen, njoftoi agjencia shtetërore siriane e lajmeve Sana.

Aleatët kryesorë të qeverisë në luftën civile – Rusia, Irani dhe grupi militant libanez i mbështetur nga Irani, Hezbollah – kanë ofruar ndihmë për zonat e kontrolluara nga qeveria të Sirisë.

Ndihma e dhuruar nga një numër vendesh të tjera, duke përfshirë Kinën, Sudanin, Algjerinë, Irakun dhe Emiratet e Bashkuara Arabe, ka mbërritur gjithashtu, sipas mediave shtetërore siriane, transmeton Klankosova.tv.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

 


Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button