BotaRajoni

Tërmeti “shkatërrues”/ Vetëm në Turqi mbi 38 mijë viktima, mbi 4 mijë pasgoditje – Abc News

schedule23:26 – 16 Shkurt, 2023

Presidenca e Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave (AFAD) njoftoi se nga tërmeti deri në orën 23.30 kanë humbur jetën 38 mijë e 44 persona.

Në deklaratën e bërë në llogarinë e AFAD-it në Twitter, thuhet se pas tërmetit të parë me magnitudë 7.7 ballë në Kahramanmaraş, kanë ndodhur gjithsej 4,734 pasgoditje, dhe në punimet e kryera janë punësuar 264,389 personel dhe 12,600 automjete dhe makineri ndërtimi jashtë në zonën e tërmetit.

Sipas informacioneve të fundit, 38 mijë e 44 persona kanë humbur jetën në provincat Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adiyaman, Osmaniye, Hatay, Kilis, Malatya dhe Elaziğ.

 
Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button