BotaRajoni

U tentua të rrëmbehej, foshnja që lindi nën rrënoja dërgohet në një vend të sigurt – Abc News

Një foshnjë siriane jetime e lindur nën rrënojat e shtëpisë së saj të shembur pas tërmetit të javës së kaluar është dërguar në një vend të sigurt nga një autoritet shëndetësor.

Drejtoria e Shëndetësisë Afrin mori masën paraprake për të mbrojtur vajzën, Aya, nga rrëmbimi i mundshëm dhe mashtrimi i birësimit, tha një burim për BBC.

Të hënën, pati një incident të dhunshëm në spitalin në rajonin e opozitës ku ajo po trajtohej. Një infermier mashkull, i shoqëruar nga dy burra të armatosur, dyshohet se ka rrahur menaxherin.

Kreu i drejtorisë së shëndetësisë, Dr Ahmad Hajj Hassan, mohoi pretendimet në mediat sociale se ishte një përpjekje e dështuar për të rrëmbyer Aya.

“Akuzat për rrëmbim ishin një keqkuptim. Kjo ishte një çështje tërësisht e brendshme e lidhur me spitalin dhe nuk kishte asnjë lidhje me foshnjën,” tha ai për BBC.

Mijëra njerëz ofruan adoptimin e foshnjës javën e kaluar, pasi historia e saj u raportua gjerësisht nga mediat vendase dhe ndërkombëtare. Gjithsesi, drejtoria e shëndetësisë është e vendosur që të ketë prioritet mirëqenien e saj dhe të veprojë me kujdes me procesin e birësimit, sipas burimit.

Nëna e Aya-s shkoi në lindje menjëherë pasi shtëpia e tyre familjare në qytetin e Jidayris u shkatërrua nga tërmeti 7.8 ballë që goditi Turqinë jugore më 6 shkurt. Ajo vdiq pasi lindi Aya, e cila ishte ende e lidhur me kordonin e kërthizës kur u gjet nga shpëtimtarët.

Pamjet dramatike të shpërndara në mediat sociale treguan një burrë që mbante foshnjën, të mbuluar me pluhur, pasi ajo u tërhoq nga mbeturinat. Babai i Aya-s, katër vëllezërit e motrat dhe një hallë u vranë gjithashtu në katastrofë.

Khalil al-Suwadi, një i afërm i largët i cili ishte aty kur ajo u tërhoq në siguri, e solli foshnjën në spitalin në Afrin. Pediatri që kujdeset për të, Dr Hani Marouf, i tha BBC-së të enjten e kaluar se Aya kishte mbërritur në “një gjendje të keqe”. “Ajo kishte gunga, mavijosje, ishte e ftohtë dhe mezi merrte frymë”, shtoi ai.

Ajo iu përgjigj trajtimit dhe të nesërmen gjendja e saj ishte stabilizuar. Menaxheri i spitalit, Khalid Attiah, tha se gruaja e tij po ushqente me gji Aya së bashku me vajzën e tyre katërmujore dhe se ata do të kujdeseshin për të derisa ajo të birësohej.

Jindaryis, rreth 8 km (5 milje) nga kufiri turk, ishte një nga qytetet më të goditura në Siri. Rreth 200 ndërtesa atje janë shembur plotësisht.

Helmetat e bardha, reaguesit e parë vullnetarë të të cilëve kanë udhëhequr përpjekjet e kërkim-shpëtimit në zonat e kontrolluara nga opozita, thonë se 517 trupa janë nxjerrë nga rrënojat atje.

Vdekjet përfaqësojnë pothuajse një të katërtën e totalit të raportuar nga Helmetat e Bardha dhe autoritetet e opozitës në të gjithë rajonin, ku 90% e popullsisë 4.6 milionëshe kishte nevojë për ndihmë humanitare edhe përpara katastrofës.

/abcnews.al
Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button