BotaRajoni

Bie çmimi i gazit në Europë – Abc News

schedule15:56 – 17 Shkurt, 2023

Çmimet e gazit natyror në Europë kanë rënë në nivelin e tyre më të ulët në gati 18 muaj.

Çmimet bazë të shitjes me shumicë të gazit ranë pothuajse 5% të premten për të arritur në 49 € (52 dollarë) për megavat orë, niveli i tyre më i ulët që nga shtatori 2021 dhe një pjesë e nivelit më të lartë të të gjitha kohërave prej 320 € të arritur në gusht të vitit të kaluar, sipas të dhënave nga Independent Commodity.

Është një kthesë e jashtëzakonshme për një kontinent që, vetëm pak muaj më parë, u përball me mungesa dhe ndërprerje të mundshme, pasi Rusia dikur furnizuesi i saj më i madh  uli në mënyrë drastike eksportet e gazit në Europë si hakmarrje për sanksionet e BE-së për luftën e saj në Ukrainë.

Çmimet janë ulur nga moti jashtëzakonisht i ngrohtë këtë dimër, si dhe nga përpjekjet e rajonit për të kursyer gazin, për të gjetur furnizues alternativë dhe për të mbushur objektet e ruajtjes.

/abcnews.al
Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button