Lajme

Konjufca: Jemi shtet i ri, por rrënjët i kemi të moçme

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca në seancën solemne të 15-vjetorin të Pavarësisë, tha se Kosova kurrë nuk do ta harrojë gjenocidin serb. Edhe pse e quan Kosovën si shtet të ri, Konjufca tha se “rrënjët i kemi të moçme”.

“Nuk i harrojmë të pagjeturit që na mungojnë, as burrat dhe gratë që u dhunuan. Por mbi të gjitha i përkulemi popullit tonë, për qëndresën e tyre shekullore. Por kurrë nuk do ta harrojmë gjenocidin, të cilin e bëri Serbia mbi gratë dhe pleqtë tanë. Ne jemi shtet i ri, por rrënjët i kemi të moçme. Do ta ruajmë shtetin tonë si gjënë më të vlefshme”, tha Konjufca.


Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button