BotaRajoni

Mbi 70 orteqe brenda ditës, 16 të vdekur në Taxhikistan – Abc News

schedule09:35 – 17 Shkurt, 2023

Ekipet e shpëtimit në Taxhikistan po kërkojnë për të mbijetuar pasi një seri orteqesh goditën rajonin malor lindor, duke shkaktuar të paktën 16 persona. Zyrtarët thonë se qyteti i Khorog, kryeqyteti i rajonit autonom Gorno-Badakhshan, është goditur më së shumti.

Dhjetëra shtëpi janë zhytur nën borë, dhe disa janë shkatërruar plotësisht.

Pjesa më e madhe e kombit të varfër të Azisë Qendrore është e mbuluar nga malet e larta të vargmalit të Pamirit dhe ortekët dhe rrëzimet e shkëmbinjve janë një rrezik i vazhdueshëm.

Zyrtarët lokalë thonë se 13 njerëz u vranë në Khorog dhe katër të tjerë gjetkë në rajon që nga fillimi i ortekëve në fillim të kësaj jave. Një numër personash janë plagosur. Dy studente raportohen të zhdukura në zonën e Ishkoshimit.

Turmat aty pranë shihen duke gërmuar nëpër borën e thellë me shpresën për të gjetur më shumë të mbijetuar. Shumë banorë lokalë janë evakuuar në zona më të sigurta.

Ortekët kanë bërë të pakalueshme edhe shumë rrugë në rajonin që kufizohet me Kinën dhe Afganistanin. Në vetëm një ditë të së enjtes, autoritetet raportuan 69 orteqe. Ata paralajmërojnë se ka rrezik për më shumë në ditët në vijim.

/abcnews.al
Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button