BotaRajoni

Nuk ka asnjë alternativë tjetër veç fitores së Ukrainës – Abc News

schedule15:14 – 17 Shkurt, 2023

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky iu drejtua liderëve botërorë në Konferencën e Sigurisë në Mynih të premten duke theksuar se “nuk ka asnjë alternativë ndaj fitores së Ukrainës” ndërsa vazhdoi të lobojë për pranimin e vendit të tij në BE dhe NATO.

“Nuk ka asnjë alternativë tjetër veç pranimit të  Ukrainës në BE. Nuk ka alternativë veç anëtarësimi të Ukrainës në NATO. Nuk ka alternativë tjetër për unitetin tonë”, tha Zelensky.

Njerëzit, Europa dhe liria nuk mund të jenë “subjekt i kompromisit”, shtoi ai.

Zelensky u tha udhëheqësve se shpreson që në vitet e ardhshme, konferenca të mbahet kur Ukraina të jetë e lirë.

/abcnews.al
Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button