Kosova

Parakalimi i Ushtrisë e Policisë së Kosovës kënaq qytetarët

Për nder të 15 vjetorit të shpalljes së Pavarësisë së Kosovës, në sheshet e Prishtinës parakaluan pjesëtarë të Ushtrisë së Kosovës dhe ata të Policisë së Kosovës.

Para se parakalimi të niste, fjalë rasti mbajtën presidentja e vendit, që njëherësh është edhe Komandante Supreme e FSK-së, Vjosa Osmani, si dhe kryeministri Albin Kurti.

Presidentja Osmani ka thënë se ushtria dhe policia e Kosovës janë të gatshme për të ruajtur çdo cep të territorit të Kosovës.

Në manifestimin qendror të shënimit të 15 vjetorit të pavarësisë, Osmani tha se ushtarët dhe policët tanë janë pasardhës të Ushtrisë Çlirimtare.

“Këta janë pasardhës të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Por falënderojmë edhe aleatët tanë strategjik”, tha ajo, shkruan Kosovapress.

Para qindra qytetarëve, fjalën e mori edhe kryeministri Albin Kurti, i cili tha se ushtarët dhe policët e Kosovës kanë treguar aftësi dhe profesionalitet.

Ai tha se buxhetin për mbrojtje po e rrisin vazhdimisht.

“Këta janë të betuar për të mbrojtur sovranitetin dhe rendin dhe ligjin në Kosovë”, tha ai.

Në fund, Osmani dha urdhrin që të niste parakalimi.

Gjatë paradës së pjesëtarëve të FSK-së dhe Policisë, shumë qytetarë ishin mbledhur për të parë nga afër forcat mbrojtëse të vendit. Ata u ndanë shumë të lumtur.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.


Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button