Shqiperia

Pjesë e të njëjtit grup kriminal në Spanjë/ Vihet në pranga 25 vjeçari në Vlorë, dje iu arrestua edhe shoku – Abc News

Policia e Vlorës ka vënë në pranga një 25 vjeçar që kërkohej nga Spanja për trafik droge. Ulliam Sokoli ishte pjesë e të njëjtit grup kriminal që vepronte Xhuljano Hajrulla, i cili u arrestua dje nga policia për trafik droge dhe mashtrim në fushën e energjetikës.

25 vjeçari Ulliam Sokoli ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar pasi Gjykata në Spanjë i ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg”, për veprat penale “Trafik narkotikësh”, “Grup kriminal” dhe “Mashtrim në fushën e energjitikës”, parashikuar nga legjislacioni penal spanjoll.

Njoftimi i policisë: 

Vlorë/Vijojnë kontrollet e shtuara nga strukturat e DVP Vlorë, për kapjen e personave në kërkim.

Finalizohet, në bashkëpunim me Interpol Tirana, faza e dytë e operacionit policor të koduar “Escape”.

Kapet dhe arrestohet përkohësisht, me qëllim ekstradimi, një tjetër pjesëtar i grupit kriminal me aktivitet në fushën e narkotikëve, në Spanjë.

Ditën e djeshme, Policia vuri në pranga një 30-vjeçar, pjesëtar i të njëjtit grup kriminal, i cili fshihej në Vlorë.

Seksioni për Hetimin e Trafiqeve dhe Narkotikëve, në bashkëpunim me shërbimet e Forcës së Posaçme Operacionale, të DVP Vlorë, bazuar në informacionet e siguruara përmes inteligjencës informative, për vendndodhjen e një tjetër shtetasi të kërkuar ndërkombëtarisht si pjesëtar i një grupi kriminal me aktivitet kultivimin e bimëve narkotike të llojit marijuanë, në Spanjë, kanë organizuar dhe finalizuar, në bashkëpunim me Interpol Tirana, fazën e dytë të operacionit policor të koduar “Escape”.

Në kuadër të këtij operacioni, u kap në Rrugën Transballkanike dhe u arrestua përkohësisht, shtetasi:

-U. S., 25 vjeç, banues në Vlorë.

Ky shtetas ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Interpol Madrid, pasi Gjykata Qendrore e Instruksionit në Spanjë, me vendimin e datës 01.02.2023, i ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg”, për veprat penale “Trafik narkotikësh”, “Grup kriminal” dhe “Mashtrim në fushën e energjitikës”, parashikuar nga legjislacioni penal spanjoll.

Shtetasi U. S. dhe shtetasi Xh. H., i cili u arrestua ditën e djeshme nga Policia, në Vlorë, akuzohen si pjesëtarë të të njëjtit grup kriminal në Spanjë, që merret me kultivimin e marijuanës.

Materialet iu referuan Prokuorisë, për veprime të mëtejshme.
Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button