BotaRajoni

VIDEO/ Meksika nderon qenin shpëtimtar që ngordhi duke shpëtuar jetë në Turqi – Abc News

schedule20:42 – 17 Shkurt, 2023

Meksika i ka nderuar një qen shpëtimi, i cili ngordhi teksa po kërkonte të mbijetuarit nën rrënojat e tërmeteve në Turqi.

Qeni një Shephard gjerman i quajtur Proteo ishte një nga më shumë se një duzinë qenë që u dërguan nga Meksika për të ndihmuar në përpjekje për të shpëtuar të mbijetuarit që u goditën nga tërmeti vdekjeprurës.

Ministri i Mbrojtjes Luis Cresencio Sandoval njoftoi për humbjen e kafshës në një konferencë të përditshme për shtyp.

“Ju e përmbushët misionin tuaj, faleminderit për punën tuaj heroike,” tha ushtria në Twitter.

“Ti ke qenë gjithmonë një qen i fortë dhe punëtor që nuk u dorëzove kurrë. Unë do të të kujtoj gjithmonë,” tha një shpëtimtar që shërbeu përkrah Proteos. /abcnews.al
Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button