BotaRajoni

Kina do të propozojë një plan paqeje për Ukrainën – Abc News

Pekini është gati të paraqesë propozimin e tij të paqes për Ukrainën, njoftoi kryediplomati i tij të shtunën në Konferencën e Sigurisë në Mynih.

“Kjo luftë nuk mund të vazhdojë më”, tha Wang Yi, këshilltari kryesor i politikës së jashtme të presidentit kinez Xi Jinping .

Integriteti territorial dhe sovraniteti i të gjitha vendeve do të respektohet në propozimin e Kinës, tha Ëang, duke shtuar se Pekini do të vazhdojë të punojë për paqen.

“Ne sigurisht që mund të vazhdojmë të mbajmë qëndrimet tona në konferenca ndërkombëtare si kjo, por unë sugjeroj që gjithashtu të fillojmë të mendojmë më me qetësi, veçanërisht për miqtë e mi në Europë,” tha ai.

“Ne duhet të mendojmë se çfarë përpjekjesh mund të bëjmë për t’i dhënë fund kësaj lufte,” shtoi Ëang.

Shumë udhëheqës të Bashkimit Europian në Mynih janë treguar të kujdesshëm ndaj synimeve të Pekinit, pasi Ëang u bëri thirrje vendeve europiane të ndryshojnë qasjen e tyre ndaj luftës.

Zëvendëspresidentja e SHBA-së  Kamala Harris  tha të shtunën se SHBA-të ishin “të shqetësuara” nga mbështetja e vazhdueshme e Kinës për Rusinë që nga fillimi i luftës në Ukrainë.

Dhe presidentja e Komisionit Europian Ursula Von der Leyen tha se kemi nevojë për më shumë prova se Kina nuk po bashkëpunon me Rusinë.

Kina ka refuzuar vazhdimisht të dënojë agresionin rus në Ukrainë. Në fund të vitit 2022, presidenti rus Vladimir Putin i tha homologut të tij kinez Xi Jinping se partneriteti i tyre ishte më i rëndësishëm se kurrë përballë “presionit të paprecedentë” nga Perëndimi.

Xi i bëri jehonë mesazhit të unitetit të Putinit, duke thënë se të dy vendet duhet të “forcojnë koordinimin strategjik”. Në shtator 2022, Putin pranoi se Pekini kishte “pyetje dhe shqetësime” mbi pushtimin.

Kryediplomati kinez do të vizitojë gjithashtu Rusinë këtë muaj, sipas ministrisë së saj të jashtme, në vizitën e parë në vend nga një zyrtar kinez në atë rol që nga fillimi i luftës.

/abcnews.al
Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button