BotaRajoni

Stërvitja me raketa hipersonike/ Rusia bashkon fuqinë me Kinën dhe Afrikën e Jugut – Abc News

schedule08:42 – 18 Shkurt, 2023

Rusia do të marrë pjesë në një stërvitje të përbashkët detare me Kinën dhe Afrikën e Jugut, e cila pritet të ketë një prove për raketat hipersonike.

Një fregatë e armatosur me armën Zirkon është vendosur për 10 ditë stërvitje të përbashkëta në Oqeanin Indian, që do të përkojë me përvjetorin e parë të pushtimit të Ukrainës më 24 shkurt.

Anija u ankorua në Cape Toën fundjavën e kaluar, e zbukuruar me shkronjat Z dhe V, simbolet famëkeqe që forcat e Moskës kanë përdorur për të promovuar pushtimin në Ukrainë.

Në fillim të këtij muaji, agjencia ruse e lajmeve TASS raportoi se stërvitjet do të përfshijnë një nisje stërvitore të Zirkonit, megjithëse Forcat e Mbrojtjes Kombëtare të Afrikës së Jugut e kanë mohuar këtë.

/abcnews.al
Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button