BotaRajoni

Ukraina mbështet deklaratën e SHBA-së se Rusia ka kryer krime kundër njerëzimit në Ukrainë – Abc News

schedule15:17 – 18 Shkurt, 2023

Ministri i Jashtëm i Ukrainës Dmytro Kuleba ka mbështetur deklaratën e zëvendëspresidentes amerikane Kamala Harris se Rusia ka kryer krime kundër njerëzimit në vendin e tij.

Kuleba, i cili po merr pjesë gjithashtu në Konferencën e Sigurisë së Mynihut së bashku me Harris dhe liderë të tjerë botërorë, tha se Moska “krijoi një luftë gjenocidale” sepse mendonte se ukrainasit nuk e meritojnë të ekzistojnë si një komb sovran.

“Gjithçka që buron nga kjo janë krime kundër njerëzimit, krime lufte dhe mizori të tjera të ndryshme të kryera nga ushtria ruse në territorin e Ukrainës”, tha ai.

/abcnews.al
Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button