Sport

EMRAT/ Në vitin 2021, Messi donte që Barcelona të hiqte qafe 6 lojtarë, mes tyre Ansu Fatin – Abc News

Në ditët e tij të fundit në Barcelonë, Lionel Messi dhe babai i tij Jorge, i cili është gjithashtu agjent i lojtarit, thuhet se i kanë dorëzuar një ultimatum presidentit të klubit katalanas, Joan Laporta. Kërkesa ishte e thjeshtë, por në të njëjtën kohë pothuajse e pamundur një ristrukturim i plotë i përbërjes duke hequr qafe gjashtë lojtarë të ekipit.

Sipas El Nacional, sulmuesi ka përmendur gjashtë emra nga të cilët Blaugranët duhet të heqin qafe nëse klubi dëshiron ta mbajë atë. Si rezultat, vështirësitë financiare të Barçës e detyruan skuadrën të ndahej me të, dhe ndoshta mosgatishmëria për t’iu përgjigjur këtyre kërkesave gjithashtu luajti një rol.

I pari në listë ishte Gerard Pique. Pavarësisht se ishin miq të ngushtë që nga fëmijëria, marrëdhënia e tyre u përkeqësua me kalimin e viteve dhe armiqësia mes tyre thuhet se u rrit. Messi e quajti Piquen “tradhtar” dhe nuk e ftoi në darkën e lamtumirës që shtroi para se të largohej nga klubi, shkruan abcnews.al.

Një tjetër lojtar që Messi nuk donte në skuadër ishte portieri Marc-André ter Stegen. Ata nuk kanë qenë asnjëherë të afërt, por sipas raportimeve nga shumë media, ata kanë pasur një debat të ashpër gjatë një seance stërvitore. Portieri akuzoi argjentinasin se nuk i respekton lojtarët e rinj të akademisë dhe se nuk u ka dhënë atyre një shembull të mirë.

Messi gjithashtu kishte një marrëdhënie të vështirë me Ricky Puig, një lojtar i ri nga akademia e Barcelonës. Pavarësisht se mesfushori shihej si një yll potencial, Leo donte që ai të largohej nga klubi.

Një tjetër lojtar që argjentinasi nuk e vlerësoi shumë ishte Antoine Griezmann. Të dy kishin një marrëdhënie të keqe brenda dhe jashtë fushës. Si rezultat, francezi u largua nga ekipi, por deri në atë kohë, Messi ishte tashmë një lojtar i PSG.

Ansu Fati ishte lojtari i fundit në listën e zezë të Lionel. Lojtari i ri vendosi të bëhej klient i agjentit Jorge Mendes, të cilin babai i Messit e konsideroi si një tradhti.

Messi gjithashtu kishte një mendim të ulët për aftësitë e trajnerit të Ronald Koeman, duke besuar se atij i mungonin aftësitë e nevojshme për të menaxhuar Barcelonën dhe donte që trajneri të largohej. Pavarësisht përpjekjeve të Joan Laporta për të gjetur një zëvendësues të përshtatshëm, kaluan disa muaj para se Xavi të merrte drejtimin e skuadrës, në të cilën moment argjentinasi po luante tashmë për klubin parisien. /G.D abcnews.al/
Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button