BotaRajoni

Lufta në Ukrainë, SHBA paralajmëron pasoja për Kinën nëse ofron mbështetje për Rusinë – Abc News

schedule08:09 – 19 Shkurt, 2023

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken paralajmëroi për pasojat nëse Kina ofron mbështetje për pushtimin rus të Ukrainës, duke thënë në një intervistë pas takimit të të dyve se Uashingtoni ishte i shqetësuar se Pekini po shqyrtonte furnizimin me armë në Moskë.

Diplomatët u takuan në konferencën globale të sigurisë në Mynih, vetëm disa orë pasi Wang e cilësoi reagimin e Uashingtonit si histerik lidhur me reagimin për balonën e rrëzuar në SHBA. Marrëdhëniet mes dy vendeve kanë qenë të tensionuara që kur Uashingtoni rrëzoi balonën e dyshuar spiune kineze.

Në një intervistë për NBC News, Blinken tha se SHBA ishin shumë të shqetësuara që Kina po shqyrton ofrimin e mbështetjes për Rusinë dhe se ai ia bëri të qartë Wang se “do të kishte pasoja të rënda në marrëdhënien tonë”. “Ka lloje të ndryshme ndihme vdekjeprurëse që ata të paktën po mendojnë t’i ofrojnë, për të përfshirë armë,” tha Blinken.

Wang i tha Blinken se SHBA duhet të “përballen dhe të zgjidhin dëmin” në marrëdhëniet dypalëshe. Një zyrtar i lartë i DASH tha se Kina po përpiqej të luante me të dy krahët duke pretenduar se dëshiron të kontribuojë për paqen dhe stabilitetin por në të njëjtën kohë duke ndërmarrë hapa shqetësues për të mbështetur pushtimin rus të Ukrainës.

Blinken “ishte mjaft i prerë në paralajmërimin për implikimet dhe pasojat e Kina duke ofruar mbështetje materiale për Rusinë ose duke ndihmuar Rusinë me evazion sistematik të sanksioneve,” tha zyrtari i lartë, duke folur në kushte anonimiteti. /abcnews.al

 
Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button