BotaRajoni

Rusia duhet të mposhtet, por jo të shkatërrohet – Abc News

Presidenti francez Emmanuel Macron ka thënë se nuk dëshiron ta shohë Rusinë të shtypur nga një disfatë në Ukrainë. Duke folur për mediat franceze, Macron u kërkoi vendeve perëndimore të rrisin mbështetjen ushtarake për Kievin ndërsa shtoi se ai ishte i përgatitur për një luftë të zgjatur.

“Unë dua që Rusia të mposhtet në Ukrainë dhe dua që Ukraina të jetë në gjendje të mbrojë pozicionin e saj,” tha ai. Por ai sulmoi ata që ai tha se donin ta shtrinin luftën në vetë Rusinë në një përpjekje për të ndikuar te kombi. Këto komente erdhën pasi liderët botërorë u mblodhën në Konferencën e Sigurisë në Mynih, ku premtuan përshpejtimin e furnizimit me armë të Kievit dhe vendosjen e sanksioneve më të ashpra ndaj Moskës.

“Unë nuk mendoj, siç bëjnë disa njerëz, se ne duhet të synojmë një humbje totale të Rusisë, duke sulmuar Rusinë në tokën e saj”, tha Macron për gazetën Le Journal du Dimanche. “Ata vëzhgues duan, mbi të gjitha, të shtypin Rusinë. Ky nuk ka qenë kurrë qëndrimi i Francës dhe nuk do të jetë kurrë qëndrimi ynë.”

Duke iu drejtuar konferencës në Mynih të premten, Macron këmbënguli se tani nuk ishte koha për dialog me Moskën. Por ai nuk u shmang nga përmendja e bisedimeve të paqes si qëllim përfundimtar.

Presidenti sugjeroi se përpjekjet ushtarake ukrainase, të mbështetura nga aleatët, ishin mënyra e vetme për të “rikthyer Rusinë në tryezë dhe për të ndërtuar një paqe të qëndrueshme”. Ai hodhi poshtë gjithashtu mundësinë e ndryshimit të regjimit në Rusi, duke i përshkruar përpjekjet e ngjashme në mbarë botën si një “dështim total”.

Pavarësisht komenteve të Macron, negociatat janë një perspektivë e largët për liderët e Ukrainës. Të premten, Ministri i Jashtëm Dmytro Kuleba përshëndeti vendimin për të mos ftuar Moskën në konferencën e Mynihut.

Udhëheqësit rusë nuk duhet të ftohen në tryezë për sa kohë që “shteti terrorist vret, për sa kohë që përdor bomba, raketa dhe tanke si argument për politikën ndërkombëtare”, tha ai.

Presidenti Volodymyr Zelensky ka përjashtuar mundësinë e bisedimeve të menjëhershme me homologun e tij rus, Vladimir Putin, duke këmbëngulur se nuk kishte besim midis palëve. Në një intervistë për BBC, ai hodhi poshtë gjithashtu idenë e heqjes dorë nga territori për të arritur një marrëveshje paqeje me Moskën./abcnews.al
Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button